Zaměstnanecké opce

Datum: 15.05.2009

Dotaz:

Prosím můžete posoudit jak by z pohledu českých daní vypadalo, kdyby mateřská společnost poskytla zaměstnancům v čR opci na akcie.
Já se domnívám, že jelikož opci poskytne “3tí strana” a naše společnost s touto transakcí “nebude mít nic společného” tak by nemuselo být nutno toto zahrnovat do základu pro výpočet daní ze mzdy a tedy ani sociálního a zdravotního.

Navíc vzniká problém, kdy a jak kvantifikovat hodnotu této opce – rozdíl stike-price a tržné hodnoty k okamžiku nabytí, nebo ke konci roku, nebo až při realizaci opce?

Odpověď:

Daň z příjmu
Zaměstnanec, který získá opční právo na nákup akcií, má zpravidla dvě možnosti:

1. Akcie prostřednictvím „zaměstnavatele“ nakoupit (za cenu, která byla stanovena v okamžiku přidělení opce jako tehdejší aktuální tržní cena) a současně i prodat. V důsledku tak inkasuje pouze zisk z prodeje akcií.

2. Akcie prostřednictvím zaměstnavatele pouze nakoupit (za cenu ad 1) a držet (po libovolně dlouhou dobu) s tím, že případný budoucí prodej již bude zaměstnanec realizovat soukromě prostřednictvím brokerské firmy.

Z toho důvodu je třeba rozlišit obecně dva druhy souvisejících zdanitelných příjmů zaměstnance:

1. Příjem ze samotné zaměstnanecké opce, kterou bezúplatně nabyl zaměstnanec od svého zaměstnavatele.
Zdanitelný příjem zaměstnance nevzniká při bezúplatném sjednání opční smlouvy, ale až v okamžiku uplatnění opce, a to ve výši kladného rozdílu mezi aktuální tržní cenou a skutečnou kupní cenou (která odpovídá kursu akcií při sjednání opční smlouvy).

2. Příjem z prodeje akcií koupených za zvýhodněných podmínek díky právu nákupní opce.
Pokud zaměstnanec zvýhodněně koupené akcie prodá:
- Po 6 měsících od nabytí, půjde o příjem osvobozený od daně z příjmů,
- Do 6 měsíců od nabytí, půjde o tzv. ostatní zdanitelný příjem podle § 10 ZDP, ale jen ve výši přesahující příjem ad 1) zdaněný v rámci příjmů ze závislé činnosti. Jako daňový výdaj může uplatnit (zvýhodněnou) skutečnou nabývací (kupní) cenu a případně i výdaje související s uskutečněním prodeje a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení akcií. Ovšem pouze do výše zdanitelného příjmu, protože ztráta u ostatních příjmů není daňově relevantní.
Pod pojmem zaměstnavatel se rozumí i vaše mateřská společnost. Pokud by právo opce poskytoval daňový nerezident, zaměstnanci by příjmy získané realizací práva opce zdaňovali prostřednictvím svého daňového přiznání. Příjmy z prodeje opcí se uvádějí na daňovém přiznání jako příjmy ze závislé činnosti dle § 6 v součtu s příjmem od tuzemského zaměstnavatele.


Zdravotní pojištění
Z pohledu zdravotního pojištění poskytnutí práva opce ani následný prodej akcií nepodléhá odvodům zdravotního pojištění. Do vyměřovacího základu zaměstnance se zahrnuje příjem, který zaměstnavatel zaměstnanci zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Zúčtovaným příjmem se rozumí plnění, jehož hodnota je na příslušném účtu zaměstnavatele účtována jako náklad nebo úbytek prostředků a které bylo v peněžní nebo nepeněžní formě poskytnuto zaměstnanci nebo předáno v jeho prospěch. Poskytnutí opčního práva na prodej akcií za zvýhodněnou cenu tuto definici nenaplňuje, a proto příjem získaný realizací opčního práva nepodléhá odvodům zdravotního pojištění.

Sociální pojištění

Zákon o sociální pojištění od 1. 1. 2009 změnil definici vyměřovacího základu pro sociální pojištění. Do konce roku 2008 byla definice vyměřovacího základu podobná, jako u zdravotního pojištění. Od roku 2009 zákon uvádí:
Vyměřovacím základem zaměstnance pro pojistné na důchodové pojištění je úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském pojištění nebo účast jen na důchodovém pojištění.
Dle mého názoru, tato nová definice vyměřovacího základu již zahrnuje i případy realizovaných opcí, ale tím že je to nová změna v zákoně, není mi známo, že by k tomu byl výklad ze strany MPSV.

Závěr
Příjem z uplatnění opčního práva je příjmem plynoucí v souvislosti se zaměstnáním a podléhá dani z příjmu. V případě, že práva opce bude poskytovat mateřská společnost (tuzemský nerezident) bude zdanění provedeno prostřednictvím daňového přiznání podaného zaměstnancem. Příjem bude zdaňován až v okamžiku realizace opčního práva.
Příjem nepodléhá zdravotnímu pojištění, ale domnívám se že, od letošního roku bude podléhat odvodům sociálního pojištění.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.