Sazba DPH u rekonstrukce chodníčku k bytovému domu

Dotaz:

Naše SVJ vzniklo ještě dle starého zákona v roce 2011. Výbor chce zadat rekonstrukci chodníčků, které vedou po pozemku ve vlastnictví občanů, to je vlastníků jednotek se spoluvlastnickým podílem na společných částech domu i pozemku. Vlastnictví k pozemku je shodné s vlastnictvím k bytům a společným částem domu. Chodníčky tvoří část zatravněné plochy kolem domu, jsou asfaltové. Budeme je nahrazovat zámkovou dlažbou. Ve výběrovém řízení jsme se setkali s tím, že některé cenové nabídky obsahují DPH v sazbě 15%, některé v sazbě 21%. Jaká sazba DPH je správná? Jedná se v našem případě o pozemek, který se ze zákona chová jako příslušenství k bytu, tedy v sazbě 15% nebo nikoliv? Děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Stavební nebo montážní práce provedené na již dokončené stavbě pro bydlení podléhají snížené sazbě DPH. Za stavbu pro bydlení považuje zákon o DPH bytový dům, ale také stavby, které slouží k využití bytového domu nebo stavby, které jsou zřízeny na pozemku, který tvoří funkční celek se stavbou bytového domu. Rekonstrukce povrchů na přístupových cestách k bytovému domu proto bude podléhat snížené sazbě DPH ve výši 15%.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA