Sazba DPH - servis tepelného čerpadla

Datum: 08.06.2023

Dotaz:

Dobrý den, obdržela jsem fakturu - servis tepelného čerpadla v rodinném domě a bylo tam vyčísleno DPH 21%. Na dotaz, zda nemělo být DPH 15 %, když se jedná o servis v rodinném domě, mi bylo odpovězeno toto: jedná se o povinnou roční prohlídku v návaznosti na prodlouženou záruku dle záručních podmínek a ta je stejně jako uvedení do provozu účtována s 21% DPH bez rozdílu umístění tepelného čerpadla. Pozáruční servis a opravy jsou pak účtovány v případě rodinného domu s 15% DPH. Jelikož máme firmu na garážová vrata a též děláme servisy namontovaných vrat, tak prosím o zodpovězení otázky, jak to je se servisy a DPH v rodinných domech.

Odpověď:

První snížená sazba (15 %) podle § 48 odst. 1 zákona o DPH se vztahuje na stavební nebo montážní práce provedené na dokončené stavbě, pokud se jedná o stavbu pro bydlení nebo sociální bydlení.

 

Z výše uvedeného textu zákona vyplývá, že pro použití první snížené sazby musí být splněny dvě kritéria:

  • provedené práce musejí mít povahu prací stavebních a montážních a
  • jimi dotčené stavby pro bydlení musejí být dokončené.

 

Zákon neobsahuje žádné vymezení stavebních a montážních prací, ani neposkytuje vodítko či odkaz na jinou normu, která by plátci dala odpověď. Domníváme se proto, že jako pomůcku lze použít statistickou klasifikaci CZ - CPA. Důvodem je skutečnost, že tatáž klasifikace se používá (byť na základě zákonného ustanovení) i pro rozhodování o uplatnění režimu přenesené daňové povinnosti ve stavebnictví podle § 92e a že § 48 sám věc nijak neřeší.

CZ – CPA rozlišuje revize, opravy a servis.  Opravy a servis jsou považované za stavební a montážní práce, zatímco samostatně provedená revize do této kategorie nespadá a při její poskytnutí se uplatní základní sazba DPH.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.