Rozdělení vstupní ceny bytů při výstavbě bytového domu

Datum: 04.12.2019

Dotaz:

Tuzemská společnost s ručením omezeným provádí výstavbu bytového domu, náklady na výstavbu účtuje na účet 042, jednotlivé byty se liší velikostí obytné plochy, některé mají balkon, terasu, parkovací stání, garáž, sklep a popř. i zahrádku. Jak rozpočítat náklady na jednotlivé byty při jejich prodeji? Lze spočíst náklad na 1 m2, přičemž se sečtou veškeré m2 obytné plochy + plocha balkonů, teras, garáží a sklepů? Pokud fakturuje společnost klientské změny, do výnosů se účtují v momentě fakturace nebo až v momentě skutečného prodeje bytu?

Odpověď:

Zákon o účetnictví ani zákon o daních z příjmů přesný návod, jak rozpočítat náklady na výstavbu jednotlivých bytů nedávají. Je na rozhodnutí účetní jednotky, jaký zvolí způsob rozdělení vstupní ceny. Zvolená metoda by měla respektovat základní zásady zákona o účetnictví, zejména zásadu věrného zobrazení skutečného stavu majetku v účetnictví. Rozdělení vstupní ceny poměrem, dle podlahové plochy je vhodným kritériem.

V účetnictví dojde k dělení vstupní ceny bytového domu na jednotlivé bytové jednotky v okamžiku, kdy dojde k prohlášení vlastníka nemovitosti o rozdělení bytového domu na jednotky. Při zpracování prohlášení vlastníka se stanovuje podíl podlahových ploch jednotlivých bytů. Poměr stanovený v prohlášení vlastníka se pak v praxi využívá i pro rozdělení vstupní ceny.

Výnos z titulu fakturace klientských změn bude obvykle výnosem období, ve kterém bude uzavřena dohoda o změně projektu. Zde záleží na smluvních ujednání s kupujícím. O účtování výnosu až v momentě skutečného prodeje bytu by bylo možné uvažovat v případech, kdy by poplatek byl zálohou a k vyúčtování by docházelo až při předání bytu.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.