Rozdělení příjmů ve spoluvlasnictví

Dotaz:

Manželé mají ve spoluvlastnictví 50 + 50 % domek, který pronajímají firmě, ve které jsou společníky. Nejedná se tedy o SJM! Smlouva mezi nimi a firmou zní tak, že prvních 10 let bude náležet nájem jednomu a druhých 10 let druhému z manželů a takto se bude vždy opakovat.
V roce 2005 - 2015 měl celý příjem manžel a řádně ho zdanil. V roce 2016 měla příjem manželka a řádně zdanila (bude takto ještě 9 let).
Bylo by možné dohodnout, že od roku 2017 budou dostávat každý polovinu nájmu a tuto danit s tím, že předcházejících 10 let si vyrovnají jen mezi sebou, případně že manželka "svou" polovinu peněz, které vlastně nedostala manželovi daruje?
Manželé státu nic nedluží. Daň byla řádně zaplacena. Problém ale vidím v tom, že v § 9 zdaňuje příjem jen jeden z manželů, pokud se jedná o SJM. To tento případ ale není.

Odpověď:

Zákon o daních z příjmů rozlišuje příjem dosahovaný spoluvlastníky a příjem dosahovaný manželi ze společného jmění.
U příjmu spoluvlastníků zákon předpokládá, že příjem bude rozdělován dle spoluvlastnických podílů a současně umožňuje na základě dohody rozdělit příjem i jiným způsobem. Zatímco příjmy plynoucí z majetku ve společném jmění manželů se zdaňují vždy celé u jednoho z manželů.
V dotazu je uvedeno, že pronajatý dům není v SJM a proto manželé (spoluvlastníci) mohou dohodu o rozdělování příjmů změnit a od roku 2017 zdaňovat každý svůj podíl.
Darování finanční prostředků mezi manžely je od daně z příjmů osvobozeno.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA