Pronájem nemovitosti před registrací k DPH, krácení nároku na odpočet?

Dotaz:

Společnost v lednu pořídila nemovitost včetně DPH. V období (únor), než se stala plátcem DPH (březen), pronajala tuto nemovitost plátci DPH na 2 roky dopředu celkem za 500 tis. Kč a částku nájmu obdržela. Tuto nemovitost částečně používá i pro svoji činnost podléhající DPH s předpokládaným ročním obratem cca 1 mil. Kč. Může mít pronájem nemovitosti plátci DPH v období před registrací k DPH za následek krácení nároku na odpočet DPH z pořízené nemovitosti?

Odpověď:

Nájemné, které bylo přijato před registrací k dani z přidané hodnoty, nebude mít vliv na výši krátícího koeficientu dle § 76 zákona o DPH.
Pokud by se ale při daňové kontrole ukázalo, že plátce vyúčtoval nájem pouze proto, aby se vyhnul v budoucnu krácení daně koeficientem a tato skutečnost by byla jediným důvodem provedené operace, může správce daně daň doměřit s využitím judikatury NSS o zneužití práva. Zneužití práva je dle Nejvyššího správního soudu využití práva v souladu s jeho obsahem, avšak v rozporu s jeho smyslem a účelem.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA