Prodej nemovitosti přes akciovou společnost

Dotaz:

V letošním roce jsme založili akciovou společnost. Tato akciová společnost plánuje nákup nemovitosti, kterou by chtěla po krátké době prodat se ziskem, ale formou prodeje akcií. Budeme muset tento prodej akcií zdanit daní z příjmu? Jak je to s časovými testy pro osvobození?

Odpověď:

Nákup a prodej nemovité věci má jiny daňový režim než převod akcií obchodní korporace.
Příjem z prodeje cenných papírů je osvobozen od daně z příjmu fyzických osob, přesáhne-li doba mezi nabytím a úplatným převodem cenného papíru při jeho úplatném převodu dobu 3 let. Zatímco příjem fyzické osoby převádějící nemovitou věc je osvobozen od daně z příjmu fyzických osob s určitými výjimkami až po 5ti letech. Dále je převod zatížen daní z nabytí nemovitých věcí.
Tazatel uvádí, že plánuje nákup a následný prodej nemovité věci a tím dosáhnout zisku. Pokud je daňová úspora jediným důvodem, proč je zakládána akciová společnosti a následný prodej nemovitosti je řešen převodem akcií, nemusí se jednat o legální daňovou optimalizaci, ale může se jednat o tzv. zneužití daňového práva, které definoval ústavní soud jako chování zdánlivě dovolené, jímž má být dosaženo výsledku nedovoleného.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA