Převod části nemovité věci v podnikání

Datum: 07.06.2016

Dotaz:

Hledám řešení pro přepis části přistavené nemovitosti financované a odpisované u podnikající fyzické osoby - otce. Jedná se o rodinný dvougenerační dům v osobním vlastnictví.
Od roku 2002 je vlastnictví domu rozděleno takto: Otec - ideální ¼, matka - ideální ¼, syn - ideální ½, syn ji dostal darem od rodičů .
Otec s manželkou bydlí v dolní polovině domu, syn s manželkou v horní polovině domu.
Otec je OSVč od roku 1991 a v letech 2008 - 2009 byla provedena přístavba domu pro účely podnikání jako obchod, kolaudace byla 12.1.2010.
Veškeré náklady s tím spojné si otec dal do daňové evidence, byl a je stále plátcem DPH od roku 2001 a provádí od roku 2010 odpisy přistavené nemovitosti.
Syn je OSVč od roku 2006, plátcem DPH od roku 2006 a ženatý od roku 2003.
Dne 1.1.2012 založili spolu otec a syn sdružení podnikajících fyzických osob, ke kterému přistoupila manželka syna 1.1.2014.
Největší podíl ve sdružení má syn, manželka a otec stejný podíl.
Matka je od roku 2015 spolupracující osoba manžela, jinak je invalidní důchodkyně.
Matka chce darovat celý svůj podíl ¼ snaše, s věcným břemenem pro účely bydlení.
Otec přistavenou nemovitost určenou k podnikání odepisuje, ale nyní by rád nějakým způsobem převedl na syna svou ¼ nemovitosti s věcným břemenem pro účely bydlení.
Jakým způsobem má postupovat? 1. Nejraději by ji synovi daroval. Pokud ano, tak jaký by měl dodržet postup?
Jak se bude postupovat i v daňové evidenci u otce a jak u syna, když by chtěl syn tu část nemovitosti, určenou k podnikání vložit do svého podnikání? Co DPH? 2. Může otec vložit nemovitost do sdružení s tím, že ji nechá nějakým způsobem přepsat na syna? Je tato možnost vůbec reálná? 3. Musí nemovitost synovi prodat? Pokud ano, tak jak by se postupovalo? Co DPH?

Odpověď:

Nejobvyklejším způsobem převodu vlastnictví mezi členy rodiny za života převodce je darování nebo prodej. Každý druh převodu majetku má odlišný způsob zdanění.
Darování je mezi příbuznými osvobozeno od daně z příjmů. Dle § 10 odstavec 3 písmeno c) bod 1 se osvobození vztahuje i na manželku dítěte, tedy na vztah matka, snacha. Darování také a nepodléhá dani z nabytí nemovitých věcí. Z pohledu zdanění se jedná o nejlevnější způsob jak převést dům od rodičů na syna a snachu. Zákon o daních z příjmů v § 27 odstavec 1 písmeno j) však neumožňuje majetek, jehož bezúplatné nabytí bylo od daně z příjmů osvobozeno u nabyvatele odepisovat.
Při úplatném převodu nemovitosti je získaný příjem předmětem daně a může být od daně osvobozen. Tazatel uvádí, že otec uplatňuje odpisy a používá nemovitost pro dosahování příjmů jako OSVč. Nemovitost bude mít tedy vloženou do obchodního majetku. Příjem z prodeje nemovitosti nebude dle § 4 odstavec 1 písmeno b) osvobozen a otec (převodce) bude mít povinnost příjem z prodeje zdanit. Výdajem bude zůstatková cena nemovitosti. Protože se bude jednat o prodej mezi osobami blízkými, musí být převod uskutečněn za cenu, která by byla dosažena mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích.
Úplatný převod nemovitost podléhá také dani z nabytí nemovitých věcí ve výši 4%.
Z pohledu zákona o DPH, je od daně osvobozeno dodání nemovité věci, po uplynutí 5ti let od vydání kolaudačního souhlasu. Tato podmínka je splněna a v případě prodeje bude převod domu z otce na syna osvobozen o DPH dle § 56 odstavec 3) zákona o DPH.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.