Pohledávky při ukončení činnosti

Datum: 08.04.2005

Dotaz:

Ze zdr. důvodů chci ukončit podnikání jako fyzická osoba, v účetnictví zůstávají 2 pohledávky ze zeleniny na 45 000,- z r.1997, u fyzické osoby bez majetku (probíhá dovolání) a 165 000,- u s. r. o. z r. 1998, u s. r. o., bez činnosti (nyní u EU soudu).
Založili jsme s. r. o. v domnění, že pohledávky tam převedeme, ale náklady soudu byly vysoké a znovu platit daň. soc. atd. při prodeji, když podnikání za 2004 vykazuje ztrátu 31 000,-. ®ádám, jakým způsobem za kolik mohu odprodat pohledávky, (soud směřuje proti pochybení při exekuci) nebo převézt na s. r. o.,včetně úkonů, které máme učinit, a tím ukončit podnikání před vážnou operací a nezadlužit se.

Odpověď:

Pro správnou odpověď daného dotazu je nutné znát, zda poplatník daně - fyzická osoba, vede účetnictví (dříve podvojné účetnictví) nebo daňovou evidenci.
V dotazu je uvedeno, že v účetnictví jsou evidovány dvě pohledávky.
První ve výši 45 000 Kč za fyzickou osobou a pohledávka je soudně vymáhána a druhá pohledávka za právnickou osobou, která je také soudně vymáhána.

Za těchto předpokladů, lze tvořit k těmto pohledávkám opravné položky dle § 8a zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně. Opravné položky je možné tvořit dle pravidel uvedených ve výše zmíněném ustanovení až do 100% hodnoty pohledávky.
Dle ustanovení § 24 odstavec 2 písmeno y) zákona o daních z příjmů je možno pohledávku na základě rozhodnutí poplatníka odepsat. Odpis bude daňově relevantní až do výše vytvořené opravné položky.

Domnívám se však, že tazatel zaměnil termíny, a pohledávky nejsou vedeny v účetnictví, ale evidovány v daňové evidenci.
V tomto případě je situace poplatníka poněkud komplikovanější. U poplatníků vedoucí daňovou evidenci nejsou pohledávky v průběhu podnikání předmětem daně z příjmů. To vyplývá z ustanovení § 23 odstavec 1 kde je stanoveno, že základem daně je rozdíl příjmů a výdajů po určitých úpravách.
Jedna z těchto úprav je uvedena v § 23 odstavec 8. Zde je stanoveno, že poplatník vedoucí daňovou evidenci má povinnost zvýšit základ daně o hodnotu pohledávek ve zdaňovacím období, ve kterém ukončí podnikání. Toto ustanovení se nevztahuje na pohledávky uvedené v § 24 odstavec 2 písmeno y) zákona o daních z příjmů, tedy na pohledávky za dlužníkem:
• u něhož soud zamítl návrh na prohlášení konkursu nebo u něhož soud zrušil konkurs pro nedostatek majetku a pohledávka byla poplatníkem přihlášena do konkursu a měla být vypořádána z konkursní podstaty,
• který je v konkurzním a vyrovnacím řízení na základě výsledků konkurzního a vyrovnacího řízení,
• který zemřel, a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích dlužníka,
• který byl právnickou osobou a zanikl bez právního nástupce a věřitel nebyl s původním dlužníkem spojenou osobou
• na jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je uplatňována veřejná dražba, a to na základě výsledků této dražby,
• jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je postižen exekucí, a to na základě výsledků provedení této exekuce.
Jak je patrné z výše uvedených bodů, pohledávky tazatele nesplňují podmínky uvedené v § 24 odstavec 2 písmeno y). Z toho důvodu bude mít tazatel povinnost zvýšit o hodnotu pohledávek základ daně při ukončení podnikání.

Poplatník má ještě jinou možnost. A to před ukončením podnikání tuto pohledávku vyřadit ze svého obchodního majetku. Vyřazení pohledávky z obchodního majetku je však spojeno, s povinností vyloučit ze základu daně veškeré výdaje které souvisejí s touto pohledávkou. Vyloučení výdajů je spojeno s podáním dodatečného daňového přiznání za zdaňovací období ve kterém byly tyto výdaje uplatněny. Dovoluji si v této souvislosti upozornit, že tento postup není vždy státní správou akceptován.

Pohledávky je možno také postoupit. Jestliže se bude jednat o postoupení pohledávky mezi spojenými osobami (společníkem právnické osoby a touto právnickou osobou), je nutno sjednat cenu v úrovni ceny obvyklé. To znamená cenu jaká by byla sjednána mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích.
Zdanitelným příjmem fyzické osoby vedoucí daňovou evidenci, by v tomto případě byla hodnota postupované pohledávky, bez ohledu na přijatou úhradu. Tato povinnost vychází z ustanovení § 23 odstavec 13 zákona o daních z příjmů.

Dle mého názoru by pro poplatníka bylo nejvýhodnější přejít z daňové evidence na vedení účetnictví. Pohledávky jednorázově nebo postupně během 9 let zahrnout do daňových výnosů a v účetnictví k těmto pohledávkám vytvořit opravné položky. Následný odpis pohledávky kryté opravnou položkou bude tak jak bylo již zmíněno daňově neutrální.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.