Osvobození od DPH u nájmu pozemku

Dotaz:

Dobrý den, fyzická osoba plátce DPH, pronajme pozemek bez stavby nezařazený do obchodního majetku společnosti sro plátce DPH pro jejich podnikatelskou činnost tj. Autodoprava. Bude ho všestranné využívat. Můžeme pronajímat bez DPH? Dekuji

Odpověď:

Nájem je z pohledu zákona o DPH považován za ekonomickou činnost, proto je předmětem daně z přidané hodnoty. Předmětem daně je nájem u fyzické osoby bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o nájem pozemku zařazeného do jejího obchodního majetku.

To, že je nějaká činnost předmětem daně ještě neznamená, že se bude daní z přidané hodnoty zdaňovat. Dle § 56a může být nájem od DPH osvobozený nebo zdaňovaný. Povinnost vykazovat nájem na daňovém přiznání má plátce v obou případech. Osvobozený nájem na řádku 50 a zdaňovaný nájem na řádku 2 daňového přiznání.

 

Obecně je nájem nemovitých věcí od daně osvobozen, přičemž zákon o DPH dává pronajímateli možnost nájem jinému plátci pro účely jeho ekonomické činnosti zdanit.

Možnost volby není u výjimek uvedených v prvém odstavci § 56a zejména u nájmu prostor a míst k parkování vozidel. Nájem parkoviště podléhá zdanění vždy.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.