Okamžik účetního případu - ocenění závazků

Datum: 09.11.2005

Dotaz:

1) Jsme veřejně obchodní společností, která se zabývá nákupem a prodejem zboží. Nákup zboží je uskutečňován i ze zemí EU. Ve vnitřní směrnici pro oceňování dovezeného zboží je stanoven pevný měsíční kurz čNB, vždy k 1. dni v měsíci.
Pro účetní vyčíslení ceny zboží by správně měl být stanoven den účetního případu, kterým by měl být „den přijetí faktury“. Jak postupovat v případě, kdy zboží je dovezeno do firmy a naskladněno na sklad pomocí údajů z dodacího listu (např. 29. 9. 2005) a fakturu za zboží firma obdrží až např. 5. 10. 2005. Máme ocenit zboží dnem naskladnění nebo až dnem obdržení skutečné faktury? V tom případě dochází k tomu, že některé naskladněné zboží je již v době obdržení konečné faktury prodáno a náklady na prodané zboží jsou vyčísleny podle kurzu z 9/2005, nikoli z 10/2005 – což je datum obdržení faktury.
2) Druhý dotaz se týká data uskutečnění přiznání a nárokování DPH výše dovezeného zboží. Podle zákona o DPH pro přiznání a nárokování DPH „je datum vystavení faktury dodavatele“ datem zdanitelného plnění, tzn., že pokud dodavatel vystaví fakturu 29. 9. 2005, je den uskutečnění zdanitelného plnění 9/2005, což je datum pro přiznání a nárokování DPH. (Jsme měsíční pláci DPH).
Chápu správně tu skutečnost, že pro ocenění zboží je brán kurz měsíce 10/2005 – obdržení faktury a pro ocenění základu pro přiznání a nárokování DPH je brán jiný základ – což je kurz pro stanovení základu z měsíce 9/2005 (u tohoto vzorového příkladu není navýšen základ pro přiznání a nárokování DPH o dopravu a jiné náklady související s dovozem).
3) Byla by možná následující alternativa oceňování zboží a oceňování základu pro stanovení výše DPH – pokud by si firma tento způsob stanovila ve vnitřní směrnicí?
1. Datum pro stanovení základu pro výpočet DPH by byl datem vystavení faktury, což je 29. 9. 2005 a DPH by bylo přiznáno a nárokováno za období 9/2005.
2. Současně by datum vystavení faktury byl brán jako datum pro ocenění zboží, tzn. přepočet by byl proveden kurzem z 9/2005, nikoliv až v den obdržení přijaté faktury, což by bylo v následujícím měsíci.
Došlo by touto kombinací k porušení zákona o oceňování, i kdyby toto firma ošetřila vnitřními směrnicemi?

Odpověď:

Závazek je nutno ocenit účetním kursem ke dni uskutečnění účetního případu. Kdy nastává okamžik uskutečnění účetního případu stanoví české účetní standardy. Ve standardu č. 001 -Účty a zásady účtování na účtech - bod 2.4.3.
Zde je stanoveno, že pro potřeby oceňování pohledávek a závazků vyjádřených v cizí měně ke dni jejich vzniku lze za okamžik uskutečnění účetního případu považovat u dodavatele den vystavení faktury nebo obdobného dokladu a u odběratele den přijetí faktury nebo obdobného dokladu.
Z uvedené citace „lze za okamžik považovat....“ vyplývá, že se jedná o nezávazný postup a dále celé české účetní standardy nejsou obecně závazným předpisem. Z těchto důvodu je možné se od uvedených metod v odůvodněných případech odchýlit.
V daném případě považuji za vhodný způsob oceňovat závazky účetním kursem platným ke dni vystavení faktury a tím sjednotit kurs používaný pro potřeby účetnictví a pro potřeby stanovení základu pro DPH. Uvedený postup je nutno ošetřit ve vnitropodnikové směrnici.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.