Odstupné za předčasné vypovězení nájemní smlouvy

Dotaz:

Naše společnost koupila nemovitost, kde předčasně vypověděla nájemní smlouvy dvěma firmám, které zde byly v nájmu. Z důvodu předčasného vypovězení jim bude vyplácet odstupné. Je toto vyplacené odstupné součástí pořizovací ceny koupené nemovitosti nebo patří do nákladů?

Odpověď:

Zákon o daních z příjmů stanovuje pouze daňový režim odstupného za uvolnění bytu. Odstupné u nebytových prostor daňový zákon neupravuje. Podnikatelé musí vycházet z § 47 prováděcí vyhlášky č. 500/2002 Sb., k zákonu o účetnictví. Ve vyhlášce je vyjmenován příkladný výčet nákladů souvisejících s pořízením nemovitosti a zahrnovaných do vstupní ceny pokud jsou vynaloženy do doby zařazení nemovitosti do užívání.
V § 47 odstavec 1 písmeno g) vyhlášky jsou též uvedeny náhrady majetkové újmy za nájemci nemovité věci. Z toho důvodu bude odstupné vyplacené do doby uvedení nemovitosti do užívání součástí pořizovací ceny.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA