Odpočet daně při registraci k DPH

Datum: 03.06.2005

Dotaz:

Není mi zcela jasné v jakém případě se může použít § 74 - nárok na odpočet daně při změně režimu, který se uvádí v daňovém přiznání DPH na řádku 370.
Uvedu příklad. Fyzická osoba, která byla neplátcem byla povinna se zaregistrovat k DPH a stává se plátcem od 1. 6. 2005.
Pokud jsem dobře porozuměla (ale nejsem si jistá) § 74 může si tato FO osoba na řádku 370 - změna režimu uplatnit odpočet zpětně na 12 kalendářních měsíců obchodní majetek pořízení od plátců DPH. Ale tady mi není jasné co se pod obchodním majetkem myslí. Jestli se to vztahuje i na nákup zboží a materiálu. (vím, že provozní režie do toho nespadá), a nebo se tím myslí pouze HIM, NIM.

Odpověď:

Nárok na odpočet daně z přidané hodnoty při registraci nebo zrušení registrace k DPH upravuje ustanovení § 74 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Zákon umožňuje osobám, které se stanou plátci DPH uplatnit nárok na odpočet daně u majetku, který pořídili jako neplátci před registrací.
Pro uplatnění odpočtu jsou stanoveny dvě podmínky:
• Musí se jednat o obchodní majetek.
Obchodním majetkem se dle § 4 odstavec 3 písmeno c) rozumí souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností a o kterém je tato osoba povinna účtovat nebo jej evidovat. Velice zjednodušeně řečeno, jedná se o veškerý majetek, který slouží podnikateli k podnikání.
• Plátce, musí majetek k datu registrace evidovat.

Odpočet daně je možno uplatnit pouze u obchodního majetku pořízeného za posledních 12 měsíců přede dnem účinnosti uvedeném na osvědčení o registraci. Podmínkou pro uplatnění odpočtu daně jsou daňové doklady nebo doklady vystavené plátcem, které obsahují částku za zdanitelné plnění, která je včetně daně.
Nárok na odpočet daně lze uplatnit pouze v daňovém přiznání za první zdaňovací období po dni účinnosti uvedeném na osvědčení o registraci.

Dále zákon v odstavci 4) vybírá z celkové množiny obchodního majetku určité druhy, u kterých stanovuje další specielní podmínky.
Jedná se to tyto druhy majetku
• Dlouhodobý hmotný majetek
• Dlouhodobý nehmotný majetek
• Nedokončený dlouhodobý hmotný majetek
• Nedokončený dlouhodobý nehmotný majetek
• Zásoby
• Majetek vytvořený vlastní činností
• Majetek nabytý vkladem

Dlouhodobý hmotný majetek nad 40 000 Kč
Ze znění zákona o DPH není zcela zřejmé, zda pojmem dlouhodobý hmotný majetek je možno vykládat ve smyslu zákona o účetnictví nebo ve smyslu zákona o daních z příjmů.
Hmotný majetek dle zákona o daních z příjmů a dlouhodobý majetek dle účetních předpisů nejsou zcela totožné kategorie. Například pozemky nejsou dle zákona o daních z příjmů hmotným majetkem, naopak zákon o účetnictví pozemky za dlouhodobý hm. majetek považuje.
Dle mého názoru, je ze znění § 78 odstavec 2) možné dovodit, že pro účely nároku na odpočet daně při změně režimu, je nutno vycházet z definice hmotného majetku uvedené v zákoně o dani z příjmu.

Hmotným majetkem se tedy dle § 26 ZDP rozumí:
• samostatné movité věci, popřípadě soubory movitých věcí jejichž vstupní cena je vyšší než 40 000 Kč a mají provozně-technické funkce delší než jeden rok,
• budovy, domy a byty nebo nebytové prostory
• stavby, s určitými výjimkami
• pěstitelské celky trvalých porostů
• základní stádo a tažná zvířata
• jiný majetek vymezený v § 26 odstavec 3 ZDP

U hmotného majetku se vstupní cenou nad 40 000 nemá poplatník celý nárok na odpočet ale u odpočtu je nutno provést určitou úpravu.
Způsob úpravy odpočtu je stanoven v § 78 odstavec 5) zákona o DPH. Princip úpravy odpočtu spočívá v tom, že pokud dojde k pořízení majetku v jednom roce a v následujícím roce dojde k registraci k dani, nárok na odpočet se krátí o 1/5. Dojde-li k pořízení a k registraci ve stejném roce, nárok na odpočet se nekrátí. Nárok na odpočet se vypočítá tzv. koeficientem ( 0,1597 pro sazbu 19% a 0,0476 pro sazbu 5%) z ceny včetně daně.

Dlouhodobý nehmotný majetek nad 60 000 Kč
U nehmotného majetku se postupuje obdobně jako u hmotného majetku do 40 000. Plátce má povinnost nárok na odpočet krátit o 1/5 případě, že je majetek pořízen rok předcházející registraci k dani. Nárok na odpočet se také vypočítá tzv. koeficientem z ceny včetně daně.

Nedokončený dlouhodobý hmotný, nehmotný majetek a zásoby
Pro nedokončený dlouhodobý hmotný, nehmotný majetek a pro zásoby se nárok na odpočet vypočte z koeficientem z pořizovací ceny dle § 25 zákona o účetnictví.

Majetek vytvořený vlastní činností
Pro majetek vytvořený vlastní činností s výjimkou dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku se nárok na odpočet vypočte z hodnoty vlastních nákladů nebo reprodukční ceny stanovené znaleckým posudkem.

Majetek nabytý vkladem
U obchodního majetku nabytého vkladem se pro výpočet nároku na odpočet daně u jednotlivých v předchozích bodech uvedených druhů majetku použije částka, která byla v době jeho vložení základem daně u vkladatele.

Nárok na odpočet se uvádí s kladným znaménkem na řádku 370 daňového přiznání jako částku zvyšující odpočet daně za první zdaňovací ob

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.