Odepisování přístřešku

Datum: 10.05.2021

Dotaz:

Společnost provedla zastřešení dvora, které bude využívat jako prostor pro skladování svých výrobků. Proběhla i kolaudace. Jedná se o prostor mezi dvěma budovami, jedná se o samostatnou samonosnou ocelovou konstrukci ukotvenou na samostatných pilířích do země. Střešní krytina je tvořena vlnitými polykarbonátovými deskami. Z jedné strany je součástí opláštění vlnitým plechem od střechy směrem dolů cca do poloviny výšky. Součástí zastřešení jsou i svody dešťové vody. Tím, že tato stavba nemá stěny, nelze ani geodeticky vyměřit obvod stavby, protože geodet měří stěny a ne střechu. Hodnota investice činí cca 6 mil. Kč. Lze tuto stavbu odepisovat ve 3. odpisové skupině nebo v 5. odpisové skupině?

Odpověď:

Zákon o daních z příjmů zařazuje hmotný majetek do odpisových skupin a tím stanovuje délku jejich odepisování. Náplně jednotlivých odpisových skupin určuje ZDP v příloze č. 1.

Ve třetí skupině jsou odepisovány kovové montované stavby uvedené v klasifikaci produkce CZ-CPA pod položkou 25.11.10. Ostatní stavby se odepisují zejména v páté odpisové skupině.

Dle popisu je přístřešek tvořen ocelovou konstrukcí na pilířích zastřešený polykarbonátovými deskami. Tím nenaplňuje definici kovové montované stavby. Přístřešek bude odepisován v páté odpisové skupině jako pozemní stavba pro ostatní průmysl pod položkou CZ-CC č. 230479.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.