DPH u nedkončené investice na majetku převedeného pro osobní potřebu fyzické osoby
Datum: 26.06.2022
Dotaz:
FO vložila do svého obchodního majetku v roce 2016 starší zkolaudovanou nemovitost - rodinný dům ( nebyl nárok na odpočet DPH - kolaudace více jak 5 let před vkladem do podnikání- kupní cena nezatížena DPH).
FO měla v úmyslu přestavět vloženou nemovitost na penzion, v němž by podnikala- (tj. příjmy v §7).
V roce 2017 a 2018 vynaložila náklady na projektovou dokumentaci ( z přijatých plnění za projektové dokumentace uplatnila plný nárok na odpočet DPH, projektová dokumentace zaevidována jako nedaňový výdaj - nezařazené technické zhodnocení na vložené nemovitosti).
Na konci roku 2019 stavební úřad přestavbu dané nemovitosti na penzion nepovolil v požadovaném rozsahu. Fyzická osoba se rozhodla nemovitost k 1.1.2020 ( 31.12.2019) vyjmout z obchodního majetku a převést ji do svého soukromého užívání.
Je povinna z přijatých zdanitelných plnění,u kterých si uplatnila odpočet DPH odvést tuto DPH zpět státu z důvodu převodu vložené nemovitostí zpět do osobního vlastnictví viz §13/4a) a 13/5a) ZDPH?
Náklady na projekty nejsou přiřazeny k nemovitosti jako technické zhodnocení, protože přestavba - rekonstrukce nemovitosti nebyla provedena. Proto nevím zda toto nezařazené technické zhodnocení je považováno za hmotný majetek ve smyslu §78/odst. 5 ZDPH a vztahuje se na něho úprava příp. dle §77 a následně dle §78 a následujících ZDPH. ( viz koordinační výbor 62/08.06.05, dále 274/20.05.09).
Současně přemýšlím, zda přijatá plnění – tj. projektové dokumentace na přestavbu, jenž nebyla povolena stavebním úřadem jsou technickým zhodnocením, nebo je to pouze zmařená investice? Prosím o radu, jak postupovat. V případě, že by byla povinnost odvést DPH z nezařazeného technického zhodnocení ( pokud projekty jsou technickým zhodnocením) , tak podle kterého § ZDPH a v jaké výši ( zda ve 100%, nebo v poměrné výši x/10).
Odpověď:
Zákon o DPH považuje v § 13 odstavec 3 písmeno a) za dodání zboží za úplatu také trvalé vyřazení majetku (i technického zhodnocení) z podnikání. Základem daně je obvyklá cena majetku ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, a pokud takovou cenu nelze určit je základem daně výše celkových vynaložených nákladů.
Technickým zhodnocením se dle § 33 zákona o daních z příjmů rozumí výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku, pokud převýšily u jednotlivého majetku v úhrnu 80 000 Kč. Náklady vynaložené na NEDOKONČENÉ zmařené investice nejsou považovány za technické zhodnocení ani za jiný hmotný majetek a plátce nemá při jejich nevyužití povinnost vracet již uplatněný nárok na odpočet.