Prodej bytu převedeného z družstva

Datum: 06.10.2013

Dotaz:

Občan fyzická osoba koupí v roce 2012 členský podíl v bytovém družstvu za 1,8 mil. Kč, včetně práva užívání bytu. Následně v únoru 2013 dojde k převodu bytu do osobního vlastnictví. Družstvo „převádí“ byt za 100 000 Kč, což je výše splaceného podílu v družstvu. V říjnu 2013 dochází k prodeji bytu za 2 mil. Kč. Prodávající neměl v bytě bydliště. Dle mého názoru není sporu o tom, že se jedná o zdanitelný příjem, otázkou je, jaká bude nabývací cena bytu, kterou lze uplatnit jako výdaj oproti příjmu, když koupeno bylo „právo“, ale prodáván je byt. Prosím o uvedení ustanovené ZDP, ze kterých vyplývá vaše odpověď.

Odpověď:

Zákon o daních z příjmů osvobozuje příjem plynoucí z prodeje bytu, pokud v něm měl prodávající bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem nebo pokud prodávající byt vlastnil déle než 5 let.
Tyto podmínky v daném případě splněny nejsou a příjem bude podléhat dani a bude zdaněn dle § 10 zákona o daních z příjmů, jako ostatní příjem.
Dle § 10 odstavec 4 je základem daně příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení a k případné ztrátě se nepřihlíží. Základ daně lze zcela jistě nížit o částky vynaložené na opravy, údržbu a technické zhodnocení bytu provedené v době, kdy byl prodávající vlastníkem.
Na otázku, zda také uplatnit do výdajů pořizovací cenu v případě prodeje bytu převedeného z družstva nejsou jednotné názory. Výkladový problém zakládá ustanovení § 24 odstavec 1 zákona č. 74/1994 o vlastnictví bytů, který stanoví, že převod bytů do vlastnictví členů družstev se převádí bezúplatně. Z jazykového výkladu toho ustanovení vyplývá, že převod bytu z družstva je bezúplatný a proto není možné uplatnit při prodeji žádnou pořizovací cenu.
Dle názoru autora je výklad, že se jedná o bezplatný převod nesprávný, nebo» zákon o vlastnictví bytů sice hovoří o bezúplatném převodu, ale ve skutečnosti o bezúplatný převod nejde. Ustanovení § 24 jen stanovuje, že družstvo nemůže od člena požadovat zaplatit více, než zaplatil za členský vklad. Vždy» podmínkou převodu, je splacení členského vkladu a až pak následně převod bez dalšího doplatku. Proto výdajem, který je možno uplatnit v případě bytu převedeného z družstva je cena, za kterou byl nabyt členský podíl v družstvu. Tento názor lze podložit judikaturou i doktrínou:
1) Rozsudek KS v Ústí n. Labem čj. 15 Ca 192/01 a 15 Ca 193/01 ze dne 30.12.2002 (Sbírka Orac - daňová č. 5-6/2003)
 rozsudek se netýkal identického případu (šlo o nárok na vypořádací podíl na družstvu, které družstvo uhradilo převodem rodinného domku členovi družstva – dle § 233 ObchZ)
 soud uvedl: „Je-li předmětem převodu z bytového družstva na člena rodinný domek, nejedná se o bezúplatný převod…. Smlouvu o převedení družstevního skupinového řadového domku do vlastnictví nájemce – člena bytového družstva nelze posuzovat za bezúplatnou jen proto, že neobsahuje výslovné ujednání o tom, že se jedná o protiplnění za převod nemovitosti. Jedná se tedy o úplatný převod, kde subjektem daně je převodce nemovitosti, nikoliv nabyvatel.“
 soud v odůvodnění uvedl, že „tento převod nepodléhá režimu právní úpravy darovací smlouvy dle § 628 ObčZ, když neshledal ve smlouvě základní pojmový znak darovací smlouvy, kterým je bezplatné rozmnožení majetku obdarovaného.“
2) Odborná literatura (prof. JUDr. Fiala J. a kol.: Zákon o vlastnictví bytů - komentář, C.H. BECK, 2. vydání, 2002, k § 24 ZoVB, str. 223) uvádí: "...člen nemá právo na vrácení členského podílu - celý členský podíl byl totiž "spotřebován" na financování výstavby....". Zjednodušeně: člen dostane byt (pozemek) jako první majetkovou hodnotu a družstvo si ponechá členský podíl jako druhou majetkovou hodnotu. Nelze tvrdit, že obě majetkové hodnoty jsou poskytnuty bezúplatně. To by pak bylo možné tvrdit, že v obchodě daruji např. 30 Kč a prodavač mi daruje zboží. Tento názor je zjevně nesprávný.
3) Podpůrně pro obhajobu, že jde o úplatný převod lze odkázat na rozsudek čj. 8 Afs 45/2011 nebo 2 Afs 51/2011, ve kterém NSS (Nejvyšší správní soud) konstatoval, že při bezplatném převodu bytu z družstva na člena družstva nejde o bezplatný převod, ale úplatný.


Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.