Nevyfakturovaná stavební zakázka

Datum: 22.09.2023

Dotaz:

Jak správně postupovat v případě, kdy stavební firma před dvěma lety účtovala o nedokončené výrobě, nicméně kvůli delším sporům se zákazníkem se jednatelé již rozhodli, že se tato zakázka nedokončí a dosavadní náklady se ani nebudou fakturovat? Jaké je správné účetní a daňové řešení? Má to i nějaký dopad na DPH, když jsme z daných nákladů uplatňovali odpočet?

Odpověď:

Náklady na zakázku, která nebude fakturována, nebyly vynaložené na dosažení zajištění a udržení zdanitelných příjmů ve smyslu § 24 odstavec 1) zákona o daních z příjmů a nejsou daňově relevantní. Společnost má povinnost náklady na nevyfakturovanou zakázku vyloučit z daňového základu.

Z pohledu zákona o DPH je plátce oprávněn k odpočtu daně na vstupu u přijatého zdanitelného plnění, které v rámci svých ekonomických činností použije pro účely uskutečňování zdanitelných plnění. V dotazu uvádíte, že zakázka nebyla dokončena. To znamená, že z pohledu zákona o DPH nedošlo k poskytnutí služby a tím nedošlo k uskutečnění zdanitelného plnění. Plátci tak vzniká povinnost vrátit daň z přidané hodnoty uplatněnou z plnění souvisejících s odepsanou zakázkou.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.