Nárok na odpočet DPH při koupi bytu pro pronájem

Dotaz:

Dobrý den, PO plátce DPH koupil bytovou jednotku určenou na pronájem, kterou rekontruuje a vybavuje. Může si nárokovat DPH u všech výdajů týkajících se rekonstrukce, vybavení bytu, spotřeby energií...., když bude následně pronajímat FO neplátci DPH? Děkuji

Odpověď:

Nájem nemovitého majetku je z určitými výjimkami osvobozen o DPH. Jednou z výjimek je nájem jinému plátci DPH pro jeho ekonomickou činnost. Tato výjimka bude u nájmu bytů, rodinných a bytových domů od 1.1. 2021 zrušena.

Dle § 72 zákona o DPH je plátce oprávněn k odpočtu daně na vstupu u přijatého plnění, které v rámci svých ekonomických činností použije pro účely uskutečňování zdanitelných plnění. Případně pro plnění osvobozená, která zákon o DPH označuje jako plnění „osvobozená s nárokem na odpočet“. Nájem nemovitých věcí je osvobozen od daně, bez nároku na odpočet.

Z toho důvodu není plátce DPH oprávněn nárokovat odpočet DPH při pořízení bytu určeného k pronájmu neplátcům.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.