Fond oprav v podvojném účetnictví

Datum: 23.02.2004

Dotaz:

Může si fyzická osoba, která vede podvojné účetnictví zaúčtovat přímo do nákladů poplatek do fondu oprav ve výši 65 000 Kč? (Devět fyzických osob vlastní nemovitost, každý má podíl dle počtu čtverečních metrů zapsaný do katastru nemovitostí.) Společně vytvořili fond oprav.

Odpověď:

Příspěvek do fondu oprav je ve skutečnosti poskytnutím zálohy na určité výdaje které nastanou v budoucnu. Zálohy se v účetnictví (od 1.1.2004 termín účetnictví zahrnuje jen podvojné účetnictví) účtují na účty účtové skupiny 31 například účet 314.
Tyto poskytnuté zálohy se stanou nákladem, teprve po skutečném provedení opravy. Poplatník musí požadovat vyúčtování poskytnutých záloh na správci nemovitosti a to i s rozlišením, které prostředky byly vynaloženy na opravy a které na technické zhodnocení budovy. Na základě tohoto vyúčtování bude zaúčtována záloha ve prospěch nákladů na opravy nebo zvýší vstupní, případně zůstatkovou cenu stavby.
Vlastník stavby může na plánované opravy vytvářet rezervy na opravy hmotného majetku, které jsou při dodržení podmínek uvedených v § 7) zákona o rezervách považovány za daňově relevantní náklad.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.