DPH u stavebního pozemku

Dotaz:

Firma zhodnotila pozemky přivedením sítí, vybudování přístupové komunikace, vyřízený územní plán. Nyní geometrickým plánem oddělené pozemky, stále však v KN "orná půda", pozemky neoplocené, nezastavěné, ale určené k výstavbě prodává.
Pozemky v minulosti nebyly zatížený DPH, nyní se na kupujícího přenáší příslušná sazba DPH. Pozemek určený k zastavění tím, že je vše kolem připraveno bez stavby je zatížen 21 %.
Podle územního plánu je možné stavět jen a pouze určitý druh domů, vymezené do " sociálního bydlení".
Pokud by bylo do KN vloženo i " právo stavby" splňující sociální bydlení , je prodej pozemku s 15 % DPH ?? nebo by stačilo o uzemní rozhodnutí, že nelze stavět více než vymezené domy ?

Odpověď:

Z pohledu zákona o DPH je pozemek považován za zboží. U zboží se dle § 47 odstavec 3 uplatňuje základní sazba daně. Výjimkou je zboží uvedené v přílohách č. 3 a v 3a. Zde se uplatní první nebo druhá snížená sazba. Přílohy č. 3 a v 3a však pozemky určené k zastavění sociální stavbou neobsahují.

Další výjimku obsahuje zákon o DPH v § 48 pro dokončené stavby pro sociální bydlení. Dodání staveb, které splňují parametry sociálního bydlení, podléhá snížené sazbě DPH ve výši 15%. Snížené sazbě bude také podléhat dodání funkčně spojeného pozemku s dokončenou stavbou pro sociální bydlení.
Pro pozemky určené k zastavění stavbou pro sociální bydlení, na kterých doposud není dokončená stavba, zákon o DPH žádnou výjimku neobsahuje a jejich převod podléhá DPH v základní sazbě. To platí též pro pozemky, ke kterým se váže právo stavby splňující sociální bydlení.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA