DPH u převodu bytu - časový test osvobození od DPH

Datum: 15.01.2021

Dotaz:

S. r. o. zakoupilo byt 3. 1. 2018, byl prvním majitelem, a ihned byt začal pronajímat občanovi, takže si DPH nemohl nárokovat. Nyní uvažuje o jeho prodeji současnému nájemci-občanovi. Jak se stanoví prodejní cena, jaká sazba DPH a na co by si měl dát pozor prodejce, aby neporušil zákony? Jak se počítá časový test? 1) prodá ho před uplynutím časového testu tj. do 5ti let, 2) prodá ho po uplynutí časového testu tj. po 5ti letech?

Odpověď:

Nemovité věci vyjmenované v § 56 odstavec 5 zákona o DPH podléhají při převodu dani z přidané hodnoty prvních 5 let od vydání kolaudačního souhlasu. Po uplynutí pětileté lhůty je dodání bytové jednotky osvobozeno.

Při prodeji před uplynutím pětiletého časového testu bude SRO prodávat byt s DPH. Sazba daně bude záležet na velikosti bytu. Byty do 120 m2 považuje zákon za tzv. sociální byty a jejich převod podléhá první snížené sazbě ve výši 15%. Byty, jejichž podlahová plocha přesahuje 120 mpodléhají při převodu základní sazbě 21%.

Po uplynutí časového testu bude převod bytu od daně z přidané hodnoty osvobozen.

Prodejní cena se stanoví na základě nabídky a poptávky. Zejména v případech, kdy jsou prodávající a kupující spojené osoby (například společník a jeho společnost) musí být cena shodná s cenou která by byla uzavřena v běžných obchodní vztazích za stejných nebo obdobných podmínek.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o naše služby?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi, kontaktujte nás prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.