Daňový doklad - přenesená povinnost - stavba pro sociální bydlení

Dotaz:

Pokud společnost X, s. r. o. na stavební práce na RD vystavuje FV v přenesené daňové povinnosti, tak společnost Y, s. r.o. při vyměření DPH zapíše tuto částku s 15% nebo 21% DPH? Jde mi o to, že na stavební práce na RD se uplatňuje 15 %, ale pokud to účtují mezi sebou dvě stavební společnosti, tak tam některé společnosti účtují 21 %. Jak to tedy je?

Odpověď:

Zákon o dani z přidané hodnoty v § 49 odstavec 1 stanovuje, že první snížená sazba daně se uplatní při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených s výstavbou stavby, která je stavbou pro sociální bydlení.
Jiné podmínky pro použití snížené sazby nejsou. Pokud se jedná o stavbu rodinného domu, který svými parametry splňuje stavbu pro sociální bydlení, dodavatelé stavebních prací dodavatelé by měli uvádět na daňové doklady sazbu daně 15% bez ohledu na skutečnost, zda je stavebníkem fyzická nebo právnická osoba. Sazba daně však již není povinným údajem na daňovém dokladu v režimu přenesení daňové povinnosti.
Odběratel stavebních prací spojených s výstavbou stavby pro sociální bydlení při vyměření DPH použije vždy sazbu 15% a bez ohledu na sazbu, kterou na daňovém dokladu uvedl dodavatel.

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA