Daň z nabytí nemovitých věcí rozúčtování mezi stavbu a pozemek

Dotaz:

Kupující - podnikatel koupil nemovitost včetně pozemku. Zaplatí daň z nabytí nemovitých věcí, ale ta se vztahuje jak k nemovitosti, která bude odepisována (kanceláře), tak k pozemku, který se neodepisuje. Musí se daň z nabytí rozdělit poměrným dílem pro odpis nemovitosti a zbytek přiřadit k pozemku, který nebude odpisován?

Odpověď:

Postup, který uvádí tazatel je správný. Daň z nabytí nemovitých věcí vstoupí do pořizovací ceny kancelářské budovy, ale také do ceny pozemku. Daň se rozdělí poměrným rozúčtováním, vychází se buď z cen pozemku a budovy sjednaných v kupní smlouvě, případně z poměru cen stanoveného znalcem ve znaleckém posudku, případně kvalifikovaným odhadem. Uvedený postup je v souladu s § 24 odst. 3 písm. b) zákona o účetnictví, který je dále rozveden v prováděcí vyhlášce 500/2002 Sb., v § 61a odstavec 2).

Účetnictví

Nabízím vedení účetnictví i daňové evidence, vedení mzdové agendy, rekonstrukce účetnictví a účetní dozor.

Orientační ceník

Za účetní položku
25 - 30 Kč
Individuální měsíční paušální honorář dle rozsahu činnosti
dohodou

Kontakt

Komora daňových poradců ČR

Daňová kancelář Ing. Jan Ployer je od 11.6. 1999 člen komory daňových poradců

Číslo osvědčení 3157


Daňová kancelář Ing. Jan Ployer
daňový poradce č. 3157
Javorová 1487/28
182 00 Praha 8

 

Telefon: +420 604 581 821
E-mail:

Máte zájem o spolupráci?

V případě, že zvažujete spolupráci s námi a rádi byste zjistili o našich dosavadních zakázkách a jejich kvalitě něco více, kontaktujte nás, prosím, níže prostřednictvím online formuláře, telefonicky nebo e-mailem.

Z rejstříku našich klientů Vám vybereme kontakt odpovídající Vašemu požadavku a budete si moci sami ověřit vše co Vás zajímá.

Image CAPTCHA