Na seznam dotazů

Název dotazu: Daň z nabytí nemovitých věcí u inženýrské sítě
Zadáno: 25.4.2017 17:04
Otázka: Podléhá úplatné nabytí inženýrské sítě (zejména vodovodního řadu, kanalizačního potrubí) dani z nabytí nemovitých věcí?
Podotýkám, že pozemek, jímž tyto inženýrské sítě jsou vedeny, zůstal ve vlastnictví původního majitele. Nabyvatelem inženýrských sítí se stala společnost Vodovody a kanalizace v únoru 2017. Děkuji předem za Vaši odpověď.
Odpověď: Obecně je předmětem daně z nabytí nemovitých věcí úplatné nabytí vlastnického práva k pozemku, stavbě nebo jednotce.
K převodům inženýrských sítí zákonné opatření senátu v § 2 odstavec 2 upřesňuje, že předmětem daně je pouze úplatné nabytí vlastnického práva k inženýrským sítím, které jsou součástí budov.
Samostatně převáděné inženýrské sítě předmětem daně z nabytí nemovitých věcí nejsou.