Na seznam dotazů

Název dotazu: Odpisy fotovoltaické elektrárny
Zadáno: 20.1.2013 23:51
Otázka: Jsme s. r. o., plátci DPH a vedeme účetnictví. V prosinci 2012 uvedeme do provozu fotovolt. elektrárnu (29,6KWP). Od ledna 2013 budeme tedy odepisovat podle § 30b - 240 měsíců. Je umístěna na střeše budovy. Mohu odepisovat celkovou částku - na dodavatelské faktuře je „dodávka a instalace FVE“? Žádné jiné náklady související s pořízením nebyly zvlášť hrazeny - např. projekt, doprava, montáž (zřejmě jen nějaký správní poplatek). Žádné technické zhodnocení není na tuto akci účtováno. Je možné postupovat takovýmto způsobem a začít odepisovat celkovou částku?
Odpověď: Způsob stanovení vstupní ceny majetku, u nově zhotovené fotovoltaické elektrárny záleží na jejím provedení. Obvykle se stavební úprava střechy, nosná konstrukce fotovoltaických panelů a kabeláž zařazuje jako technické zhodnocení budovy. Tato část bývá 5 - 10% celkové investice.
Samotné zařízení elektrárny, panely, fotovoltaické články a měniče se odepisují samostatně rovnoměrně bez přerušení dle § 30b po dobu 240 měsíců.