Na seznam dotazů

Název dotazu: Mimořádné odpisy dle § 30a
Zadáno: 13.12.2009 20:53
Otázka: Podnikatel FO, plátce DPH si koupil z Německa dovezené osobní auto - přes autobazar, v technickém průkazu je první majitel, ale toto auto v Německu jezdilo 3 roky.Může si uplatnit mimořádné odpisy?
Autobazar vystavil FA s DPH, může si DPH uplatnit?
Odpověď: Mimořádné odpisy je možno, dle ustanovení § 30a odstavec 2 zákona o daních z příjmů, jen v případech, kdy je poplatník prvním vlastníkem automobilu. U automobilu, který byl používán 3 roky v Německu není tato podmínka splněna a poplatník daně z příjmů nemůže uplatnit mimořádné odpisy dle § 30a.

Odpočet daně z přidané hodnoty je možné od 1. 4. 2009 uplatnit i u osobních vozidel po splnění obecných podmínek zákona o DPH jako například:
• prodávající je registrován jako plátce daně z přidané hodnoty
• prodávající vystavil daňový doklad v souladu se zákonem
• automobil bude sloužit pro ekonomickou činnost