Na seznam dotazů

Název dotazu: Zprostředkování platby
Zadáno: 28.8.2008 09:09
Otázka: Jsme s. r. o., provozujeme internetový obchod s autodíly. Zákazníci mají možnost nechat si zboží poslat na partnerskou autodílnu, která s námi spolupracuje, ale je samostatnou společností. Zákazníci při převzetí zboží platí přímo v autodílně – převážně v hotovosti – autodílna nám poté platby přeposílá na náš účet. Otázka zní, zda z jejich strany podléhají takto přijaté platby dani z přidané hodnoty. Nevystavují nám žádné faktury, jen působí jako zprostředkovatel platby mezi námi a zákazníkem. Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné, aby vystavili zákazníkovi doklad o zaplacení se svojí hlavičkou, přestože jsme zákazníkovi fakturovali my.
Odpověď: Uvedený postup je v souladu se zákonem.

Předmětem daně z přidané hodnoty je dodání zboží, převod nemovitosti a poskytnutí služby. Pouhý převod peněz dani z přidané hodnoty nepodléhá.
To platí v případě, kdy vlastníkem zboží (autodílů) bude až do doby prodeje zákazníkovi stále internetový obchod a autodílna vystupuje pouze jako zprostředkovatel platby.
Doklad o zaplacení (příjmový doklad) může být autodílnou vystaven. Ta bude o příjmu a výdaji peněz účtovat na účtech třídy 3 - zúčtovací vztahy.
Například 211/325 příjem hotovosti od zákazníka
325/221 úhrada internetovému obchodu

Za zprostředkování plateb by autoopravna měla internetovému obchodu účtoval odměnu, zvláště pak, jedná-li se o spojené osoby. Tato odměna bude dani z přidané hodnoty podléhat.